Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Weekend + kawa = idealny moment, żeby nadrobić gminne wieści

    wyświetleń:     autor: promocjaug

Zobacz, co działo się w mijającym tygodniu w Gminie Czernica. „Weekendowa Kawa z Wójtem” – najnowszy odcinek już czeka!

Weekendowa kawa z wójtem 
Czy macie już w dłoni weekendową kawę i chwilę spokoju, żeby nadrobić „gminne zaległości”? Jeśli tak - zapraszam na kolejną porcję samorządowych newsów, podanych bez pośpiechu, za to z konkretnym wyjaśnieniem i szerszym kontekstem.

A zaczniemy od tematu, który w ostatnich dniach budził najwięcej emocji i pytań - bo są decyzje, które nie zapadają lekko, ale muszą opierać się na faktach. Sprawa budowy szkoły w Nadolicach Wielkich jest właśnie jedną z nich.

Szkoła w Nadolicach Wielkich. Trudna decyzja, twarde fakty
Nie ma co ukrywać - unieważnienie postępowania przetargowego na budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadolicach Wielkich wywołało duże poruszenie. I wcale mnie to nie dziwi. Szkoła to coś więcej niż inwestycja - to bezpieczeństwo dzieci, spokój rodziców i fundament przyszłości naszej gminy. Dlatego chcę jasno powiedzieć: to była trudna decyzja. Jedna z tych, które podejmuje się z pełną świadomością konsekwencji. Ale za tą decyzją stoją twarde dane, a nie domysły.

W trakcie trwającego blisko sześć miesięcy postępowania zleciliśmy Analizę zasadności inwestycji - z uwzględnieniem prognoz demograficznych. I tu trzeba uczciwie przyznać: taka analiza powinna była zostać wykonana jeszcze przed 2023 rokiem, zanim w poprzedniej kadencji zapadła decyzja o budowie obiektu w tak dużej skali. Jako gmina musimy działać odpowiedzialnie. Nie możemy wydawać publicznych pieniędzy na inwestycję, która od pierwszego dnia byłaby częściowo niewykorzystana, a jednocześnie ograniczałaby realizację innych, równie ważnych zadań w pozostałych miejscowościach (nie wykluczając także budowy innych szkół). 

I teraz najważniejsze - podkreślę to bardzo wyraźnie - szkoła w Nadolicach Wielkich powstanie. To jest i pozostaje naszym priorytetem. 29 grudnia 2025 r. została podpisana umowa na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Nowa szkoła będzie dopasowana do realnych potrzeb, a projekt uwzględni możliwość przyszłej rozbudowy o przedszkole. Robimy wszystko, by 1 września 2027 r. był dniem, w którym uczniowie przekroczą próg nowej placówki.

Biznes: nadążać za zmianami i działać razem
Z edukacji dzieci płynnie przechodzimy do edukacji … dorosłych. W tym tygodniu w Urzędzie Gminy Czernica zorganizowaliśmy spotkanie dla lokalnych pracodawców dotyczące zmian w prawie pracy. Co ważne - temat został zgłoszony przez samych przedsiębiorców, Członków Rady Biznesu Gminy Czernica. Aktualny, potrzebny i - nie ma co ukrywać - wymagający.
Dzięki współpracy z Państwową Inspekcją Pracy przedsiębiorcy otrzymali praktyczną wiedzę z pierwszej ręki. Takie spotkania pomagają im odnaleźć się w nowej rzeczywistości prawnej, oszczędzają czas i dają większe poczucie bezpieczeństwa w prowadzeniu firm.

Tuż po spotkaniu odbyło się V posiedzenie Rady Biznesu Gminy Czernica. Rada działa dopiero od maja 2025 r., a jej dorobek - jak na zaledwie 7 miesięcy - jest naprawdę imponujący. Konferencje, dyżury ekspertów, newslettery, bezpłatne dyżury doradcze, a nawet akcje społeczne. To pokazuje, że samorząd i biznes mogą grać do jednej bramki.

Co dalej?
- Spotkanie otwarte dla przedsiębiorców dotyczące KSeF.
- Kontynuacja dyżurów doradczych dla mieszkańców - z poszerzoną tematyką.
- Inicjatywy dla przedsiębiorczych kobiet.
- Kolejne konferencje i działania informacyjne.
- Kampania promocyjna gminy.
- Członkom Rady Biznesu - dziękuję za energię, czas i serce. To naprawdę widać.

Młodzi, zdolni i… nagrodzeni
Skoro już mowa o energii i zaangażowaniu, nie sposób nie wspomnieć o Chórze Szkolnym Cantiamo z Czernicy przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Czernicy. Wyróżnienie w finale 32. Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie to ogromny sukces. Brawo dla młodych chórzystów i ich opiekunów!

Sołectwa patrzą w przyszłość
Minione dni upłynęły także pod znakiem drugiej tury warsztatów nad nowymi Sołeckimi Strategiami Rozwoju Wsi. Analizy, rozmowy, wizje - wszystko po to, by nasze miejscowości rozwijały się mądrze i w zgodzie ze swoim charakterem.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a szczególnie Pani Natalia Gołąb - Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego, za dobrą współpracę i wsparcie. Teraz czas na dopracowanie dokumentów i dalsze działania na zebraniach wiejskich.

KGW Chrząstawa: tradycja z nową energią
Na początku tygodnia miałem przyjemność spotkać się z nową przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Chrząstawa - Panią Iwoną Fuchs. To koło z ponad 60-letnią historią, pięknymi tradycjami i … słynnymi pierogami chrząstawskimi - jedynym produktem z naszej gminy wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych.
Rozmawialiśmy o planach i wspólnych działaniach. Pomysły już są, ale szczegóły zostawię jeszcze jako niespodziankę.

Kochani Dziadkowie ...
Na koniec coś bardzo ważnego i bliskiego nie tylko mojemu sercu. W środę i czwartek świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Może weekend to dobry moment, by nadrobić zaległości i odwiedzić swoich dziadków? Czas, rozmowa i obecność to najcenniejszy prezent. 
Kochane Babcie, Drodzy Dziadkowie - dziękuję Wam za mądrość, cierpliwość i miłość, którą dajecie kolejnym pokoleniom.

WOŚP znów zagra w Kamieńcu Wrocławskim!
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 34. Finał WOŚP, w naszej gminie – „orkiestra” wraz ze Sztabem WOŚP Kamieniec Wrocławski zagra tradycyjnie w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Zachęcam do udziału w licytacjach - także tych „wójtowych”: statuetka gitarzysty autorstwa firmy Sucheccy Art.,  ekskluzywne wieczne pióro, czy kawa … z wójtem.
No właśnie, może  wśród Was znajdzie się chętny do wylicytowania kawy z wójtem, tym razem w realu? 

Niezależnie od wyników licytacji zapraszam Was wszystkich na kolejną, wirtualną „Weekendową Kawę z Wójtem” już za tydzień - będzie kolejna porcja informacji i samorządowych nowinek!

A tymczasem trzymajcie się ciepło! Byle do wiosny!
Wasz Wójt