Przejdź do stopki

Odyseja 2022

Odyseja 2022

Treść

Blisko 150 dzieci ze szkół podstawowych z Ratowic, Chrząstawy Wielkiej i Kamieńca Wr. wzięło udział w niezwykłym projekcie Fundacji Otwartego Muzeum Techniki Odrzańska Odyseja 2022. Projekt jest działaniem nastawionym na promocję rzeki Odry, jej dziedzictwa technicznego oraz tradycji żeglugi i śródlądowej, pokazując również współczesny jej wymiar za sprawą płynącej od Wrocławia do Koźla 45 metrowej barki towarowej - Irena z 1936 roku. Jego celem jest stymulowanie kreatywności i aktywizacja twórcza dzieci, młodzieży na polu ochrony dziedzictwa kultury rzeki Odry.
Młodzież uczestniczyła  w warsztatach i z zainteresowaniem słuchała opowieści profesora Stanisława Januszewskiego, o tradycjach żeglugi towarowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej, o zabytkach budownictwa wodnego, o wynalazcach, o pracy i życiu na barkach. Pod pokładem pływającego muzeum, które zwiedzili, znaleźli mnóstwo ciekawych eksponatów, zdjęć, tablic informacyjnych i ciekawostek o naszej rzece.
Zajęcia zostały zrealizowane dzięki staraniom Radnego Rady Gminy Czernica Jarosława Jagielskiego i dofinansowaniu z budżetu Gminy Czernica.
Dziękujemy za tę piękną lekcję historii w nietypowych warunkach i okolicznościach.