Przejdź do stopki

Zespoły folklorystyczne

    wyświetleń: 341

Treść

Kapela "Gieni Dudki"

STRONA INTERNETOWA KLIK

autor wideo: Krzysztof Facon

Zespół powstał 12.06. 2010 roku. Jego nazwa nawiązuje do miejsca gdzie zrodziła się myśl założenia zespołu ludowego czyli do domu Państwa Golinowskich w Nadolicach Wielkich.

Pani Gienia Golinowska wraz z synami prowadzi skansen, w którym znajdziemy instrumenty i stroje ludowe, stare przedmioty codziennego użytku oraz maszyny i narzędzia, których dziś w gospodarstwach rolnych już nie zobaczymy.
A dlaczego dudki? Może to być nawiązanie do niezwykle kiedyś popularnego instrumentu ludowego jakim były dudy lub do dudki czyli ludowej piszczałki bądź fujarki.

Kierownikiem zespołu jest Zygmunt Skrok zaś szefem muzycznym Janek Golinowski.

Sesja nagraniowa pierwszej płyty zespołu - niedługo premiera !

 

Zespoł "Gajkowianie"

Zespół " Gajkowianie" powstał w lutym 2012 roku, tworzą go w większości członkowie istniejącego na terenie gminy Czernica przed 35 laty zespołu pieśni i tańca "'Bajkał".

Jest to  zespól wielopokoleniowy, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w zespole występują prawie całe rodziny i tak śpiewają babcie ich córki i wnuki, oraz pary małżeńskie, można powiedzieć "muzykująca rodzina". Zespół składa się z 25 osób: 15 pań  i  10 panów. Bardzo lubimy śpiewać  piosenki i razem się spotykać.

Nasz repertuar to piosenki ludowe , które opowiadają o życiu na wsi dawniej i dziś. Śpiewamy też piosenki okazjonalne – związane z okresem lub świętem  w ramach , którego organizujemy jak my to u nas w Gajkowie nazywamy „Śpiewające spotkania”, na których  z mieszkańcami naszej i nie tylko miejscowości wspólnie śpiewamy  różne popularne piosenki związane z danym świętem.

(źródło:http://dokis.pl/artists/view/zespol-gajkowianie-93)

Choć istniejemy od niedawna , możemy sie pochwalić drobnymi osiągnięciami, a mianowicie w Pierwszym Przeglądzie Zespołów Ludowych "Biskupicki Złoty Kłos" organizowanym w Biskupicach Oławskich w czerwcu 2013 roku zdobyliśmy 2 miejsce, wystep w Operze Wrocławskiej na VI Festiwalu Tradycji Dolnego Ślaska, 3 miejsce w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław w roku 2013/2014, 2 miejsce w III Przeglądzie  Zespołów Ludowych w Krośnicach w 2014 r., 1 miejce w "Heriodiadzie" w Cieszkowie w 2015 r.