Przejdź do stopki

Muzeum Skansen

    wyświetleń: 641

Treść

Muzeum Skansen Rolny to miejsce niezwykłe, w którym czas się zatrzymał. Bajkowa kraina znajduje się zaledwie 13 km od Wrocławia w niewielkiej miejscowości Nadolice Wielkie w gminie Czernica.
Z Wrocławia do Nadolic Wielkich jest dogodny dojazd, samochodem, autobusem jak i rowerem.

Dla gospodarzy dziedzictwo kulturowe jest bardzo ważne, dlatego starają się oni ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i tradycje człowieka.

W przydomowym Muzeum Skansen Rolny możemy zobaczyć około 4 tys. eksponotów z Polski i całego świata - zgromadzonych w ciągu 30 lat. Znajdują się tutaj przedmioty, odzież i sprzęty użytku domowego i rolnego nie tylko z ubiegłych stuleci, ale również z XX w. Atrakcją Skansenu są działające do dziś warsztaty ginących zawodów - rymarza, kowala, czy stolarza i pszczelarza.

foto: google maps

W Skansenie odbywają się spotkania z ciekawymi osobami i konferencje naukowe. Tradycja przekazywana przez gospodarzy cieszy się dużym powodzeniem wśród dorosłych, młodzieży, dzieci oraz grup osób z różnych państw. Krótko mówiąc, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od 2000 roku organizowane są warsztaty z ludowości i tradycji, warsztaty pszczelasrkie, wypieku chleba i podpłomyków. Prowadzone są zajęcia artystyczne. Przy Skansenie zawiązał się rodzinny teatrzyk "Melonik" Jana Golinowskiego i kapela ludowa Gieni Dudki.

Wielu sympatyków świętuje tu swoje jubileusze w gronie bliskich i znajomych.

Skansen jest miejscem wspaniałych spotkań i rozmów przy iskierce z ogniska i dźwiękach ludowej muzyki. To wszystko mieści się na kilkuhektarowej powierzchni zieleni, pełnej wspomnień, pamiątek i ludzkiej życzliwości. Zapraszamy do poznania historii wsi oraz wcielenia się w role dawnych rzemieślników. Jeśli przywieziecie własną kiełbaskę, to będziecie mogli zakończyć dzień pełen atrakcji wspólnym ogniskiem.

 

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Niezwykłe życie pszczoły

2. Od ziarenka do bochenka

3. Ogródek ziołowy - zielnik

4. Ogród warzywny - warzywniak

5. Sianotwory

6. Tradycyjne stolarstwo jako ginący zawód

7. Łucznictwo i kowalstwo jako ginące zawody

8. Anioły zimowe

9. Wyklejanki ceramiczne