Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dorośli i dzieci zbierają elektrośmieci

    wyświetleń: 60    autor: UG Czernica
Dorośli i dzieci zbierają elektrośmieci

Wczoraj, na terenie parkingu przed Szkołą Podstawową w Kamieńcu Wrocławskim zamontowany został kolorowy pojemnik na zbiórkę drobnych elektrośmieci. Pojemnik postawiony został w związku z realizacją pilotażowego projektu zbiórki drobnej elektroniki na terenie każdej z siedmiu gmin członkowskich Związku Międzygminnego Ślęza – Oława.

Do zasobnika w Kamieńcu Wrocławskim można wyrzucać: telefony, ładowarki, drobną elektronikę (piloty, kalkulatory), żarówki, baterie, płyty CD. Elektroodpady zbierane będą przez profesjonalny podmiot a następnie przejdą proces demontażu i segregacji na surowce przeznaczone do odzysku.

Jak postępować ze sprzętem elektronicznym?
- Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz nowego urządzenia. Zanim je kupisz, sprawdź, czy poszczególne elementy nadają się do powtórnego wykorzystania, czy urządzenie jest na gwarancji, czy nie zużywa dużo energii
- Jeśli sprzęt elektryczny lub elektroniczny przestał działać, nie wyrzucaj go od razu, tylko odnieś do specjalistycznego punktu serwisowego i tam poproś o naprawę
- Pamiętaj, że elektrosprzęt i baterie mogą zawierać szkodliwe substancje. Nigdy nie demontuj samodzielnie urządzeń elektrycznych i elektronicznych ani nie próbuj sprawdzać, co znajduje się wewnątrz baterii. To bardzo niebezpieczne.
- Nie gromadź w domu nieużywanego sprzętu, nawet tego działającego. Lepiej oddaj go komuś, komu urządzenie się przyda, albo zanieś do punktu zbiórki
- Używaj sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zawsze czytaj instrukcję obsługi urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Znajdziesz w niej też informacje, co robić w przypadku konkretnych usterek.
- Zużyte baterie też mogą być odpadem niebezpiecznym. Wyrzucaj je do specjalnych pojemników, które odbierane są przez firmy neutralizujące szkodliwe odpady.

 Zdjęcia