Przejdź do stopki

Z Puźnik do Ratowic.

Z Puźnik do Ratowic.

Treść


Potomkowie wielu obecnych mieszkańców Ratowic osiedlili się w tej położonej nad Odrą wsi w 1945 roku.  Historia ich migracji do Ratowic jest tragiczna. Przodkowie Ratowiczan pochodzą z nieistniejących już Puźnik - wsi położonej na Podolu, w powiecie buczackim, w woj. tarnopolskim.
W nocy z 12 na 13 lutego 1945 r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali wieś Puźniki i wymordowali według różnych źródeł – od 50 do 120 Polaków. Kiedy nad ranem napastnicy wycofali się ze wsi pozostawili za sobą poza zabitymi ludźmi i zwierzętami blisko 200 spalonych domów. Reszty zniszczeń dopełnili po wojnie Rosjanie. 
Po zbrodni ocaleni Polacy przebywali w Puźnikach jeszcze kilkanaście dni w niezniszczonych domach oraz na plebanii, sukcesywnie przenosząc się do Koropca i Buczacza. Stamtąd w czerwcu i lipcu 1945 roku  przesiedlono ich na tzw. Ziemie Odzyskane – do dwóch wsi Niemysłowice i Ratowice.
Mieszkańcy Ratowic kultywują pamięć o swoich przodkach i z ich inicjatywy powstał na cmentarzu parafialnym w Ratowicach pomnik upamiętniający osoby, które zamordowano w Puźnikach i Zalesiu. Skwer w centrum wsi, przy świetlicy, otrzymał imię Mieszkańców Puźnik.
Organizowane są Ogólnopolskie zjazdy Puźniczan i Nowosiółczan, gdzie żyjący mieszkańcy i ich rodziny wspólnie spotykają się. Dwa lata temu taki zjazd odbył się w Ratowicach. 
W dniach 13-14 lipca br. odbywa się VII Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Guzowie koło Jasienia,  z udziałem mieszkańców Ratowic, a zespół „Ratowiczanie” wystąpi tam z koncertem. 
 

Jarosław Jagielski
Wójt Gminy Czernica