Przejdź do stopki

Wyprawa przez Półwysep Skandynawski.

Wyprawa przez  Półwysep Skandynawski.

Treść

Wczoraj mieszkanka naszej gminy zdobyła Kebnekaise - najwyższy szczyt Szwecji - 2096 m n.p.m. Trasę liczącą 23 km pokonywała w ... 16 godzin. Dlaczego?

Ewa Chwałko: „Góry Skandynawskie to pojedynczy, spójny łańcuch, co do długości drugi w Europie, zaraz po Uralu. Charakteryzują się rozległymi płaskowyżami i stoliwami górskimi, czyli pojedynczymi górami, które mają szczyty płaskie jak stoły, lecz zbocza pionowe i poszarpane, skalisto-kamieniste.

Na Kebnekaise ruszyłam spod masywu Sälki (innej trudnej góry), znalazłam sobie taką... nieoficjalną trasę i wymyśliłam, że na jednej przełączce rozbiję namiot, zostawię wszystkie rzeczy i na szczyt pójdę na lekko. Plan był dobry i na mapie wszytko się zgadzało. W realu zaś wszystko się sypnęło. Po morzu kamieni dotarłam do mojej przełączki, która smacznie spała pod grubą warstwą śniegu. Rad nie rad musiałam z całym dobytkiem przedrzeć się do szlaku - lepiej nie dociekać, jak i którędy (mojemu Aniołowi Stróżowi należy się pomnik. Nie - dwa pomniki). A potem po bardzo stromym zboczu, po usypującym się spod stóp tłuczniu czołgałam się kilka kilometrów na wypłaszczenie pod szczytem, aby tam zostawić plecak i już po śniegu wejść na najwyższy punkt. Pocieszające było to, że inni ludzie też tam byli.

Kebnekaise to dwuwierzchołkowy lodowy szczyt. Jest nie tylko najwyższym szczytem Szwecji, ale całej Laponii i europejskiej strefy polarnej. Skalisty, z nałożoną czapą lodową i śnieżną. Górę otaczają z czterech stron lodowce.

Zejście było straszne, krok za krokiem, ani na chwilę nie można było stracić koncentacji. Buty ślizgały się na kamieniach. A najgorsze było to, że gdy człowiek zszedł z Kabnekaise, to musiał wspiąć się na równie stromą Vierranvárri (1706 M n.p.m.) i z niej zejść, a potem iść po tych niekończących się kamieniach.”


 

Gdzie na trasie znajduje się nasza podróżniczka można śledzić online dzięki aplikacji przygotowanej przez studentów Koła Naukowego Geodetów Uniwerystetu Przyrodniczego we Wrocławiu  oraz ich opiekunów: https://www.arcgis.com/apps/dashboards/edc0f3c0bdca4897a288109c546b5133

Zapraszamy do śledzenia wyprawy Pani Ewy na Facebooku: https://www.facebook.com/ewa.chwalko1

Gmina Czernica jest jednym z patronów wyprawy.