Od nowego roku szkolnego wrocławscy uczniowie uczą się szacunku do wody i środowiska równolegle z nauką czytania. Edukacja ekologiczna już w szkołach podstawowych to pomysł Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Do programu jako pierwsza w aglomeracji dołącza Gmina Czernica. Tam również do podstawówek wkracza Akademia H2O.
Akademia H2O to autorski projekt wrocławskich wodociągów, który jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Wszyscy obserwujemy gwałtownie postępujące zmiany klimatu: okresy suszy przeplatane gwałtownymi deszczami czy bezśnieżne zimy. Edukacja ekologiczna teraz, to komfort życia dla przyszłych pokoleń.
– Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy kompleksowy program wiedzy o wodzie skierowany do najmłodszych wrocławian i wrocławianek. Zaplanowaliśmy zajęcia dotyczące m.in.: oszczędzania wody, zmian klimatycznych, deszczu i retencji. Odpowiedzialność za środowisko to obowiązek wszystkich, dlatego cieszy popularność naszego programu edukacyjnego. Gratulujemy Czernicy podjętej decyzji i wierzymy, że będzie nas więcej. W końcu kropla drąży skałę, dlatego zachęcamy kolejne miejscowości, aby szły śladami Czernicy. Chętnie pomoże wdrożyć program w kolejnych szkołach – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie oswoić ich z otaczającą przyrodą. Wpisuje się w kierunek aktualnie wyznaczony przez państwową politykę oświatową, czyli wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie w dzieciach postaw odpowiedzialności za środowisko.
– Możliwość edukacyjnej współpracy z MPWiK to dla naszej Gminy zaszczyt i przyjemność. Przystępując do Akademii H2O czujemy nie tylko entuzjazm, ale przede wszystkim dużą odpowiedzialność. Cieszy nas fakt, że będziemy pierwszą gminą w Polsce, która zdecydowała się na taką współpracę. Wrocław to nasz duży sąsiad i na pewno będziemy mogli liczyć na pomoc i wsparcie przy realizacji projektu ze strony MPWiK – wyjaśnia Włodzimierz Chlebosz, wójt Gminy Czernica. – Podobnie jak Wrocław Czernica również doświadczyła w 1997 roku niszczycielskiej siły żywiołu, jakim jest woda. Dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest nasze zaangażowanie społeczne w inicjatywy ekologiczne i edukacja, która może pomóc przyszłym pokoleniom – dodaje.
Wrocławskie wodociągi przygotowały autorskie scenariusze zajęć, które ułatwią nauczycielom przekazywanie wiedzy najmłodszym uczniom. W Czernicy, podobnie jak we Wrocławiu, każdy „student" Akademii otrzyma własny zeszyt ćwiczeń. Założeniem projektu jest przeprowadzenie przez nauczyciela 14 zajęć o tematyce związanej z wodą i ekologią. Nauczyciel samodzielnie dostosowuje termin i moment przeprowadzania poszczególnych lekcji do pozostałych – związanych z podstawą programową. Wychowawcy będą rozmawiać z dziećmi o wodzie w kosmosie, suszy, deszczu, oszczędzaniu wody, piciu kranówki, zmianach klimatycznych, czyli tym co bardzo ważne dla świata.
Założeniem projektu Akademia H2O jest wykorzystanie różnorodnych metod pracy z dziećmi. Uczniowie oglądają filmy edukacyjne, wraz z nauczycielami wykonują doświadczenia, a w objaśnieniu trudnych zagadnień pomagają plansze edukacyjne. Chociaż pierwotnie projekt przygotowany był pod wrocławskie realia, MPWiK pomaga dopasować program dla innych miejscowości, m.in. uwzględniając różne źródła, z których gminy czerpią wodę do uzdatniania.