Przejdź do stopki

Informacja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Informacja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Treść

Informacja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla podmiotów uprawiających ziemniaki i pomidory w sąsiedztwie rzeki Widawa

Informuję, że w wodach rzeki Widawa stwierdzono obecność bakterii Ralstonia solanacearum, która posiada status agrofaga kwarantannowego i jest zagrożeniem dla roślin żywicielskich, w szczególności ziemniaka i pomidora.

W związku z powyższym, została wyznaczona strefa porażenia i za zakażone ww. bakterią uznano wody rzeki Widawa na odcinku ok. 11 km (od drogi dojazdowej do wału nad rzeką Widawą od strony ul. Mazepy do mostu nad rzeką Widawą we wsi Wieściszów).

Bakteria może przenosić się z zakażonymi wodami powierzchniowymi, dlatego nie należy stosować wody pochodzącej z wyżej wskazanego odcinka rzeki Widawa do nawadniania, zraszania oraz opryskiwania roślin ziemniaka i pomidora.

Ralstonia solanacearum nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

 

Bakteria może się rozprzestrzeniać przez zainfekowane:

  • rośliny, w tym bulwy ziemniaka
  • narzędzia, środki transportu i glebę przylegającą do sprzętu używanego przy produkcji roślin żywicielskich.

W przypadku gdy zainfekowane zostaną rośliny ziemniaka lub pomidora, porażenie w większości przypadków jest bezobjawowe, a objawy chorobowe obserwuje się dopiero w kolejnych sezonach uprawy w następujących postaciach:

- na częściach zielonych roślin żywicielskich:

  • więdnięcie pojedynczych liści na końcach łodyg
  • brązowe przebarwienia łodyg i liści prowadzące do zamierania roślin
  • wyciek białego śluzu bakteryjnego po przekrojeniu łodygi

- na bulwach ziemniaka po ich przekrojeniu:

  • brązowe przebarwienia tkanki
  • wyciek kremowego śluzu bakteryjnego i gnicie bulw

Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii na znaczne obszary województwa/kraju, zaleca się dokładne obserwacje upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię. W przypadku ich zaobserwowania należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu (tel: 71 371 84 31, e-mail: dnf-wroclaw@piorin.gov.pl). Szczegółowe informacje nt. bakterii można uzyskać na stronie www.piorin.gov.pl

 

 

 

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor
 Ochrony Roślin i Nasiennictwa

                    Bernadeta Kucharska