Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczęto konsultacje społeczne „Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027”

    wyświetleń: 38    autor: UG Czernica

W dniu 18 stycznia 2022 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził projekt „Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027”, jednak ostateczny kształt programu zostanie przyjęty po zakończeniu konsultacji społecznych. W ramach programu Dolny Śląsk otrzyma kwotę ponad 2,229 mld Euro (1,673 mld Euro EFRR/EFS oraz 0,556 mld Euro FST), co umożliwi intensywny rozwój województwa i dofinansowanie szeregu projektów społecznych i infrastrukturalnych w najbliższych latach.

Od dnia 24 stycznia 2022 roku rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu nowego programu regionalnego pod nazwą „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027” (FEDS 2021-2027). Do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, organizacji społecznych, a także wszyscy mieszkańców województwa.

Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (w tym przypadku Samorząd Województwa) przedstawiają mieszkańcom swoje zamierzenia dotyczące ich w sposób bezpośredni lub pośredni. Konsultacje społeczne pozwalają nawiązać dialog z mieszkańcami. Tym samym pozwalają w wielu przypadkach uniknąć problemów i konfliktów społecznych i wzmacniają legitymizację decyzji.

Konsultacje społeczne jako proces składają się z następujących etapów:

  1. informowanie mieszkańców o planowanych  przedsięwzięciach;
  2. prezentacja projektów,  planów itp. wraz z ich konsekwencjami;
  3. uzyskanie opinii od mieszkańców/interesariuszy;
  4. analiza opinii uzyskanych podczas konsultacji;
  5. poinformowanie o podjętej decyzji.

Rozpoczęte konsultacje społeczne potrwają w okresie od 24 stycznia 2022 r. do 28 lutego 2022 r.

Będzie to proces, w którym wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział i zgłosić swoje propozycje, sugestie, czy uwagi. Można to zrobić na trzy sposoby: 

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – to nowa nazwa programu regionalnego, z którego będziemy korzystać w najbliższych latach. Polska otrzyma około 76 miliardów euro, z tego 1,673 mld euro przypada na nasze województwo, plus dodatkowe 556 mln euro z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

 

Możliwe do realizacji projekty zostały opisane w konsultowanych dokumentach. Dofinansowane przedsięwzięcia i inwestycje muszą się wpisać w jeden z pięciu celów wspólnej polityki, czyli:

  • Bardziej inteligentna Europa
  • Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa
  • Lepiej połączona Europa
  • Europa o silniejszym wymiarze społecznym
  • Europa bliżej obywateli

Program regionalny  będzie finansowany  z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Obejmie on następujące osie priorytetowe:

  1. Przedsiębiorstwa i innowacje
  2. Środowisko
  3. Transport
  4. Infrastruktura społeczna
  5. Rozwój terytorialny
  6. Rynek pracy i włączenie społeczne
  7. Edukacja
  8. Sprawiedliwa transformacja
  9. Pomoc techniczna EFRR
  10. Pomoc techniczna EFS+
  11. Pomoc techniczna FST

Cele i wyzwania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), z którego będziemy korzystać na Dolnym Śląsku,  związane są bezpośrednio z procesem transformacji gospodarczej, społecznej i  przestrzenno-środowiskowej, a docelowo z ograniczaniem emisji i osiągnięciem neutralności klimatycznej.  Środki te skierowane będą do Subregionu Wałbrzyskiego wraz z powiatem kamiennogórskim oraz do powiatu zgorzeleckiego.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z projektem programem, gdzie opisane są dziedziny, na które możliwe będzie uzyskanie środków unijne oraz przedstawiony jest zakres wsparcia.

Zapraszamy do aktywnego udziału w konsultacjach!

Konsultowane dokumenty do pobrania poniżej:

Projekt programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska_ 2021 2027 (FEDS 2021_2027)

zał. 1 Diagnoza FEDS

zał. 2. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji_ Wałbrzych 4.0

zał. 3.Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji_ powiat zgorzelecki

zał. 4. 4. warunki podstawowe

zał. 5. Aneks 1 Wkład Unii w oparciu o stawki jednostkowe, kwoty ryczałtowe i stawki ryczałtowe

zał. 6. Aneks 3 Wykaz planowanych operacji o znaczeniu strategicznym wraz z harmonogramem